Intră în cont / Inregistreaza-te

Festival DaKINO Editia 22

2013-04-03 >> 2013-04-07, Romania, Bucuresti

dakino.jpg.jpg

Cea de-a 22-a editie a Festivalului International de Film DaKINO va avea loc in perioada 3- 7 aprilie 2013, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, Grand Cinema Digiplex din Baneasa Shopping City si Noul Cinematograf al Regizorului Roman (NCRR).

Program DaKINO 22

CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR SECTOR 3

Intrarea la toate proiecţiile şi evenimentele este liberă, în limita locurilor disponibile.

Joi, 4 aprilie
11.30 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!
LOTTE ŞI MISTERUL PIETREI LUNII/ LOTTE AND THE MOONSTONE SECRET
Regia: Heiki Ernits, Janno Põldma
Estonia- Letonia, 2011, 73 min
Recomandare de vârstă: +3

14.00 ŞI CAII SUNT VERZI PE PEREŢI/ CHASING RAINBOWS
România, 2012, 107 min
Regia: Dan Chisu
Zilele Filmului Românesc, Festivalul Internațional de Film Transilvania, 2012
Festivalul Internațional de Film ANONIMUL, 2012

17.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ
În prezenţa Juriului de scurtmetraj

19.30 EXTREM DE TARE ŞI INCREDIBIL DE APROAPE/ EXTREMELY LOUD & INCREDIBLY CLOSE
SUA, 2011, 129 min
Regia: Stephen Daldry
Nominalizare pentru Cel mai bun film, Premiile Oscar 2012
Nominalizare pentru Cel mai bun actor în rol secundar- Max von Sydow, Premiile Oscar 2012
Proiecţie precedată de prezentarea bestseller-ului omonim de JONATHAN SAFRAN FOER. Eveniment organizat în parteneriat cu Editura Humanitas.

Vineri, 5 aprilie
11.30 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!
REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
România, 2012, 13 min
Regia: Florina Dumitrache
TENIS/ TENNIS
România, 2012, 15 min
Regia: Vladimir Dembinski
PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE
România, 2011, 14 min
Regia: Emanuel Pârvu
Scurtmetraje proiectate în prezenţa regizorilor şi a unei părţi din echipa filmului.

14.00 MICILE VEDETE LA CASTEL
România, 2013, 19 min
Regia: Ariana Pendiuc

15.00 NOAPTEA DEVORATORILOR DE PUBLICITATE/ Inspired by Film
Selecţie de spoturi publicitare pe teme inspirate din filme.

17.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ
În prezenţa Juriului de scurtmetraj

20.00 PLAY
Suedia- Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min
Regia: Ruben Östlund
Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz
Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011
Festivalul Internaţional de Film de la Rotterdam, 2012

Sâmbătă, 6 aprilie
FOAIER
11.30 – 15.00 WORKSHOP DE ACTORIE DE FILM PENTRU COPII “MICILE VEDETE”- urmat de proiectia scurtmetrajului “Micile Vedete la scoala”, regia Ariana Pendiuc, 2011, din cadrul seriei “Aventurile Micilor Vedete”, film selectat in cadrul sectiunii Short Film Corner la Cannes 2011 & DaKINO Jr.- extrase din filme în care joacă copii de actori/ regizori/ producători, urmate de discuţii cu aceştia.

SALA
12.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ
În prezenţa Juriului de scurtmetraj

19.30 GALA DE ÎNCHIDERE
TĂRÂMUL VISURILOR/ BEASTS OF THE SOUTHERN WILD
SUA/ USA, 2012, 93 min
Regie: Benh Zeitlin
Distribuţie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly
Nominalizare pentru Cel mai bun film- Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun regizor- Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cea mai buna actriţă în rol principal- Quvenzhané Wallis, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile BAFTA 2013
Premiul FIPRESCI al secţiunii Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul Caméra d’Or – Benh Zeitlin, Cannes 2012
Marele Premiul al Juriului, Festivalul Internaţional de Film Sundance, 2012

Duminică, 7 aprilie
SALA
14.00 INTO THE ABYSS
SUA- Marea Britanie- Germania, 2011, 107 min
Regie: Werner Herzog
Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry
Festivalul International de Film de la Toronto, 2011

17.00 OFF ROMÂNESC
DE AZI ÎNAINTE
Regia: Dorian Boguţă, 2011, 36 min
PA!/ BYE!
Regia: Andrei Amarfoaie, 2012, 12 min
BORA BORA
Regia: Bogdan Mirică, 2011, 32 min
TATĂL MEU E CEL MAI TARE/ DADDY RULZ
Regia: Radu Potcoavă, 2012, 29 min
FOTOGRAFII DE FAMILIE
Regia: Andrei Cohn, 2013, 28 min
WONDERLAND
Regia: Peter Kerek, 2013, 22 min

20.30 PROIECŢIE FILME CÂŞTIGĂTOARE DaKINO 22

GRAND CINEMA DIGIPLEX

Miercuri, 3 aprilie
20.00 GALA DE DESCHIDERE DaKINO 22
A LATE QUARTET
SUA, 105 min
Regia: Yaron Zilberman
Distributie: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Christopher Walken, Mark Ivanir, Imogen Poots
Festivalul Internaţional de Film de la Toronto, 2012

Joi, 4 aprilie
20.00 COPIII NOŞTRI/ A PERDRE LA RAISON/ OUR CHILDREN
Belgia- Luxemburg- Franţa- Elveţia, 2012, 111 min
Regie: Joachim Lafosse
Distribuţie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne
Nominalizare pentru Premiul Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul secţiunii Un Certain Regard pentru Cea mai bună actriţă – Émilie Dequenne, Cannes 2012

Vineri, 5 aprilie
20.00 A LATE QUARTET (R)

Sâmbătă, 6 aprilie
20.30 TĂRÂMUL VISURILOR/BEASTS OF THE SOUTHERN WILD
SUA, 2012, 93 min
Regie: Benh Zeitlin
Distribuţie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly
Nominalizare pentru Cel mai bun film- Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun regizor- Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cea mai buna actriţă în rol principal- Quvenzhané Wallis, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile Oscar 2013
Nominalizare pentru Cel mai bun scenariu adaptat- Lucy Alibar, Benh Zeitlin, Premiile BAFTA 2013
Premiul FIPRESCI al secţiunii Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul Caméra d’Or – Benh Zeitlin, Cannes 2012
Marele Premiul al Juriului, Festivalul Internaţional de Film Sundance, 2012

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMÂN

Intrarea la proiecţiile din cadrul secţiunii Competiţie Scurtmetraj este liberă, în limita locurilor disponibile.

Joi, 4 aprilie
18.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

20.30 PLAY
Suedia- Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min
Regia: Ruben Östlund
Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz
Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011
Festivalul Internaţional de Film de la Rotterdam, 2012

Vineri, 5 aprilie
10.00 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!
În cadrul proiectului CINEMA-EDU: proiecţie specială pentru liceeni.
REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
România, 2012, 13 min
Regia: Florina Dumitrache
TENIS/ TENNIS
România, 2012, 15 min
Regia: Vladimir Dembinski
PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE
România, 2011, 14 min
Regia: Emanuel Pârvu
Scurtmetraje proiectate în prezenţa regizorilor şi a unei părţi din echipa filmului.

18.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

20.30 INTO THE ABYSS
SUA- Marea Britanie- Germania, 2011, 107 min
Regie: Werner Herzog
Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry
Festivalul Internaţional de Film de la Toronto, 2011

Sâmbătă, 6 aprilie
15.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

19.00 OFF ROMÂNESC
DE AZI ÎNAINTE
Regia: Dorian Boguţă, 2011, 36 min
FOTOGRAFII DE FAMILIE
Regia: Andrei Cohn, 2013, 28 min
WONDERLAND
Regia: Peter Kerek, 2013, 22 min

Duminică, 7 aprilie
18.00 PROIECŢIE FILME CÂŞTIGĂTOARE DaKINO 22

20.00 COPIII NOŞTRI/ A PERDRE LA RAISON/ OUR CHILDREN
Belgia- Luxemburg- Franţa- Elveţia, 2012, 111 min
Regie: Joachim Lafosse
Distribuţie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne
Nominalizare pentru Premiul Un Certain Regard, Cannes 2012
Premiul secţiunii Un Certain Regard pentru Cea mai bună actriţă – Émilie Dequenne, Cannes 2012

FAMart Cultural Boutique

office@famart.ro

Agentie de turism