Intră în cont / Inregistreaza-te
AE Agency

ALTER-NATIVE 20, Festival Internaţional De Film De Scurt-metraj

2012-11-07 >> 2012-11-11, Romania, Targu-mures
Locație: Palatul Culturii, Tîrgu-Mureş
Organizator / Initiator / Patronaj: UDTM
alter native.jpg.jpg

Program de concurs

Ţara Titlu Regizor Durată Gen
Joi, November 8.,14:00-15:15
Germania Snail Trail Philipp Artus 0:03:00 Animaţie
România The Door Pál Botond 0:10:15 Ficţiune
Columbia Wind Up Memories Adriana Copete 0:12:07 Animaţie
Rusia/Ucraina Insignificant Details Of The Accidental Episode Mikhail Mestetskiy 0:28:12 Ficţiune
Ungaria What Would You Do? Takács Mária, Timár Magdolna 0:14:58 Experimental
Joi, November 8.,15:30-17:00
Bulgaria A movie about Georgi Krastev 0:13:00 Documentar
Croaţia Farewell 2 Irena Skoric 0:22:00 Ficţiune
Franţa Me Inès Sedan 0:05:30 Animaţie
Ungaria Reactions Mikulán Dávid 0:07:15 Documentar
România Family Reunion Florina Dumitrache 0:13:00 Ficţiune
Rusia Hermeneutics Alexei Dmitriev 0:03:15 Experimental
Spania Beerbug Ander Mendia 0:07:43 Animaţie
România Stones Láng Orsolya 0:08:38 Ficţiune
Joi, November 8.,17:15-18:40
România Wedding Duet Goran Mihailov 0:19:00 Ficţiune
Finlanda When One Stops Jenni Rahkonen 0:06:30 Animaţie
Olanda Juxtaposis Floris Kaayk 0:03:59 Experimental
Rusia 1937 Svetozar Golovlev 0:18:30 Ficţiune
Peru Behind the Mirrors Julio O. Ramos 0:12:10 Ficţiune
România Sign Out Búzás Anna 0:07:28 Ficţiune
Iran Manner Mehdi Aghajani 0:08:00 Animaţie
Vineri, November 9., 14:00-15:25
SUA Katya Mako Kamitsuna 0:23:00 Ficţiune
Ungaria Ticket Rófusz Ferenc 0:09:00 Animaţie
Germania Deadlock Benjamin Teske 0:10:20 Ficţiune
Franţa/Cehia Tram Michaela Pavlatova 0:07:00 Animaţie
Ungaria/România Infinite Minutes Felméri Cecília 0:19:00 Ficţiune
Olanda Coffee Sjaak Rood 0:05:40 Animaţie
Vineri, November 9., 15:40-17:00
Spania Machine man Roser Corella, Alfonso Moral 0:14:49 Documentar
Germania/România Silent River Anca Miruna Lăzărescu 0:30:00 Ficţiune
Olanda Fire Maarten Koopman 0:02:00 Animaţie
Poland 3 Days of Freedom Lukasz Borowski 0:27:00 Documentar
România Self-portrait Alina Marinescu 0:04:18 Animaţie
Vineri, November 9., 17:15-18:40
Argentina Luminaris Juan Pablo Zaramella 0:06:00 Animaţie
Ungaria The Legend Szirmai Márton  0:07:00 Ficţiune
Rusia Chinti Natalia Mirzoyan 0:08:26 Animaţie
România Hello Kitty Millo Simulov 0:23:00 Ficţiune
Spania Wake Up the Flies Nacho Ruiz Capillas 0:15:00 Ficţiune
Japonia Cards Mayumi Nishijima 0:01:10 Animaţie
Spania Violet, the Courtesan David Casals-Roma 0:15:00 Ficţiune
Franţa Leaving Joanna Lurie 0:03:00 Animaţie
Sâmbătă, November 10., 10:00-11:25
Australia Wasp Waist Magda Matwiejew 0:05:30 Animaţie
Canada Trotteur Arnaud Brisebois, Francis Leclerc 0:08:40 Ficţiune
România Action Movie Bogdan Mihăilescu 0:01:02 Animaţie
Rusia Chippendale Safina Kamila 0:15:38 Ficţiune
Spania Under the Pillow Isabel Herguera 0:08:25 Animaţie
Ungaria Powdered Sugar Schwechtje Mihály 0:30:00 Ficţiune
Brazilia Linear Amir Admoni 0:06:00 Animaţie
Sâmbătă, November 10., 11:40-13:00
Kirgizstan Nomadic Moldoseit Mambetakunov,       Artykpai Suiundukov  0:25:45 Documentar
Ungaria Finale Simonyi Balázs 0:07:55 Ficţiune
Slovacia New Blood Maria Olhova 0:03:30 Animaţie
România Stremt 89 Anda Puşcaş, Dragoş Dulea 0:13:34 Documentar
Belgia Flesh and Bones Manon Brûlé 0:07:28 Animaţie
Estonia Shift Anu Aun 0:15:10 Ficţiune
Sâmbătă, November 10., 13:10-14:20
Franţa Via Curiel 8 Mara Cerri, Magda Gudi 0:08:30 Animaţie
Belgia Cleo's Boogie Collective Camera-etc 0:06:21 Animaţie
Elveţia Tzirk Riccardo Bernasconi,             Francesca Reverdito 0:07:00 Ficţiune
România The Envelope Gabriela Mateescu 0:03:55 Animaţie
Luxemburg The Father, the Son, and Anna Myriam Muller 0:15:55 Ficţiune
Italia The Currybonara Ezio Maisto 0:15:04 Ficţiune
Rusia Tomato Story Tatiana Poliektova,                            Olga Poliektova 0:03:40 Animaţie

Programul festivalului

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE FILM DE SCURT-METRAJ ALTER-NATIVE 20

MIERCURI – 7. NOIEMBRIE

Sala Mare

16:30 - 19:10

Lung metraj de animaţie – Jankovics Marcell: Tragedia omului (HUN)

19:25 - 20:40

Lung metraj de animaţie – Anca Damian: Crulic – drumul spre dincolo (ROM/POL)

21:00 - 22:20

Földes László Hobo (HUN): Vede Domnul că stau în soare – recital din poeziile lui Pilinszky János

22:40 - 00:10

Film artistic – Kincses Réka: Patrie, sex şi alte neajunsuri (GER/HUN)

Sala Mică

17:00 - 18:15

Documentar – Ludovica Fales, Srdjan Keca, Isis Thompson: Adevărata reţea socială (UK)

18:30 - 20:05

Documentar – Elyes Baccar: Rouge Parole (TUN/SUI)

20:20 - 21:30

Documentare (POL)

Marta Minorowicz: Decrescendo

Pawel Wysoczanski: Într-o zi vom fi fericiţi

 

JOI – 8. NOIEMBRIE

Sala Mare

14:00 - 15:15

Program de concurs (I.)

15:30 - 17:00

Program de concurs (II.)

17:15 - 18:40

Program de concurs (III.)

18:45 Două colecţii – vernisaj – Galeria UAP

19:00 - 20:30

Film artistic – Bergendy Péter: Examenul (HUN)

20:30 - 20:45

Întâlnire cu publicul

21:00 - 21:20

Festivitate de deschidere

21:20 - 23:45

Film artistic – Silviu Purcărete: Undeva la Palilula (ROM)

Sala Mică

16:00 - 17:00

Passport Control 23&24 (HUN)

17:15 - 18:40

Best of Mediawave 2012 (HUN)

19:00 - 20:15

Filme realizate în Tabăra Internaţională de Creaţie Filmtett 2012 (ROM)

 

VINERI – 9. NOIEMBRIE

Sala Mare

14:00 - 15:25

Program de concurs (IV.)

15:40 - 17:00

Program de concurs (V.)

17:15 - 18:40

Program de concurs (VI.)

18:45 – Martie negru – Perfomanţă – Anca Benera & Arnold Estefan

19:00 - 20:30

Film artistic – Tudor Giurgiu: Despre oameni şi melci (ROM/FRA)

20:45 - 22:00

Concert: Cineacordeon – Emy Drăgoi plays Charlie Chaplin (FRA)

22:15 - 23:55

Film artistic – Török Ferenc: Istanbul (HUN/TUR/NED/IRE)

00:10 – 01:15

Film pentru adulţi – Werther Germondari, Maria Laura Spagnoli: Sex equo(ITA)

Sala Mică

16:00 - 17:35

Documentar:Mona Nicoară, Miruna Coca-Cozma: Şcoala noastră (USA/SUI)

17:50 - 19:00

Documentare

Anonim:Fragmente dintr-o revoluţie (FRA/IRI)

Faraz Fesharak: Articolul 174 (IRI)

19:15 - 20:45

Film artistic – Michelangelo Frammartino: În patru timpi (ITA/GER/SUI)

 

SÂMBĂTĂ – 10 NOIEMBRIE

 

Sala Mare 

10:00 - 11:25

Program de concurs (VII.)

11:40 - 13:00

Program de concurs (VIII.)

13:10 - 14:20

Program de concurs (IX.)

14:30 - 16:00

Filme Centro Sperimentale di Cinematorgrafia Production (ITA)

16:15 - 17:45

Best of ALTER-NATIVE 2000-2005

18:00 - 19:55

Film artistic – Deák Krisztina: Aglaia (HUN/POL/ROM)

20:00 - 20:20

Întâlnire cu publicul

20:30 - 21:00

Decernarea premiilor

21:00 - 22:25

Film artistic – Pálfi György: Final Cut – Doamnelor şi domnilor (HUN)

22:40 - 00:40

Best of ALTER-NATIVE 2005-2011

Sala Mică

13:30 - 14:25

Documentar despre Început – Almási Tamás: Destin şi imaginaţie (HUN)

15:00 - 16:30

Film artistic – Szőts István: Oamenii de pe munte (HUN)

16:45 - 17:30

Scurt-metraje de Szőts István (HUN) – Kádár Kata, Pietre, cetăţi, oameni

 

DUMINICĂ – 11. NOIEMBRIE

Sala Mare

10:00 - 12:00

Proiectarea filmelor premiate

12:10 - 13:40

Film artistic – Lucian Georgescu: Tatăl fantomă (ROM)

13:50 - 15:05

Film artistic – Gyöngyössy Bence: Ultima rapsodie (HUN/FRA)

Sala Mică

11:00 - 11:45

Filme de animaţie pentru copii

12:00 - 13:25

Documentar – Erik Gandini: Videocraţie (SWE)

Agentie de turism